6.11.2012 08:00 | Šport

Hluchonemý Jozef (35) šije padáky do celého sveta!

Na padákoch, ktoré ušil Jozef Markovič (35) z Považskej Bystrice, lieta aj jeho kamarát a pracovný asistent Jaroslav Smatana (36).
Na padákoch, ktoré ušil Jozef Markovič (35) z Považskej Bystrice, lieta aj jeho kamarát a pracovný asistent Jaroslav Smatana (36).
Zdroj: hc, Nový Čas
Ani hendikep ho neodradil. Hluchonemý Jozef Markovič (35) z Považskej Bystrice si splnil sen a začal podnikať v netradičnej oblasti.

Ako jediný Slovák šije padáky, ktoré si kupujú paraglajdisti z celého sveta. Zatiaľ pracuje sám, onedlho však prijme svojho prvého zamestnanca.

Jozef nepočuje už od narodenia. Vyučil sa za krajčíra a zamiloval sa do paraglajdingu. „Robil som čalúnnika v Trenčíne, kde som sa zoznámil s mužom, ktorý sa venoval paraglajdingu. Chcel som si to vyskúšať. Zapáčilo sa mi to, ale pre môj hendikep to nebolo jednoduché. Nepočul som vietor. Potreboval som vidieť do tváre inštruktora, jeho mimiku,“ opisuje svoje začiatky Jozef. Napriek problémom sa nevzdal. Vybral sa s padákom na kopec a skúsil lietať sám. „Bolo to odvážne, nemal som ani záložné padáky. Raz bol strašne silný vietor a skončil som na strome, no nevzdal som sa,“ smeje sa Jozef, ktorý sa rok a pol sám učil lietať.

Od lásky k padákom viedla krátka cesta k podnikaniu. Uvedomil si, že na Slovensku nikto nešije padáky. Založil si vlastnú firmu a padáky šije pre spoločnosť z Brna, ktorá ich distribuuje do celého sveta. „Zatiaľ pracujem sám. Stíham, ale musím robiť nadčasy. Teraz sa chystám prijať prvého zamestnanca,“ pochválil sa Jozef, ktorý ušije za mesiac približne šesť padákov. Za rok a pol ich vyrobil vyše sto. Priznal, že šiť padáky je zložité. Pri práci potrebuje aj asistenta, ktorý mu pomáha.

„Najdôležitejšia je úplná presnosť. Nemôže sa pomýliť ani o milimeter, pretože padák by bol potom skrivený a nemusel by fungovať presne. Jeden kus sa skladá zo 600 kusov látky, takže nie je ľahké ho ušiť,“ povedal Jozefov pracovný asistent Jaroslav Smatana (35). Ten si tiež jeho padáky vyskúšal. „Je to špičková práca. Jozef si navyše navrhuje vlastné vylepšenia, dovnútra dáva silónové výstuže, aby sa toľko nekrčili. Vďaka tomu, že lieta, sám si zlepšenia aj testuje,“ uzavrel Smatana.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie