13.7.2012 14:00 | Zaujímavosti

Poklady púšte: Spoznajte najúžasnejšie oázy sveta!

Rozpálená vyprahnutá púšť. Všade samý piesok a pusté skaly. Zdá sa, akoby tu nebol život. V každej púšti sa však nájde zelený ostrov. Oáza s vodou, palmami...

Za svoje šťastie vďačí jarným dažďom alebo vzácnemu prameňu ukrytému v hĺbke zeme. Toto sú naj oázy našej planéty.

Ein Gedi (Izrael)
Tak táto oáza neďaleko vyprahnutého pobrežia Mŕtveho mora je fakt výnimočná – spomína sa už pred 3 000 rokmi v Starom zákone. Pred vyše 50 rokmi židovskí osadníci vybudovali v oáze kibuc a založili tu botanickú záhradu s vyše 900 druhmi rastlín. Okrem nej sem turisti chodia obdivovať skalné jazierko s vodopádom, pod ktorým sa dá kúpať.Ubari (Líbya)
Keď hľadáte jednu z najkrajších oáz Sahary, tak ste na správnej adrese. Krásne jazierko s palmovými hájmi na brehoch ako z rozprávky. Lenže smola – v jazere je slaná voda a navyše dosť špinavá... Oveľa vážnejším problémom je poloha. Kto by mal odvahu cestovať dnes do Líbye?Tinghir (Maroko)
Tak toto je teda naozaj poriadna oáza. V zelenom meste, ktoré sa nachádza v kaňone vyprahnutých kopcov Veľkého Atlasu, žije 36 000 ľudí a ďalších 50 000 žije v okolí. Za svoju zeleň vďačí 30 kilometrov dlhé údolie každoročným jarným dažďom, ktoré vytvoria podzemné zásoby vody na celý rok.Yueyaquan (Čína)
Toto úžasné jazierko v tvare polmesiaca odoláva už po tisícročia nehostinnej púšti Gobi asi 6 km od mesta Dunhuang. Ešte pred 50 rokmi malo hĺbku vyše 7 metrov, ale ľudia z oázy vodu vo veľkom čerpali a dnes je hĺbka iba niečo vyše metra. Hoci sa jazero, na ktorého brehu stojí trojposchodový pavilón, nachádza priamo pod piesočnými dunami, voda je čistá ako krištáľ. Prúdenie vzduchu totiž padajúce zrnká piesku vždy vyfúkne naspäť na duny.Huacachina (Peru)
Aj Amerika má svoju zelenú oázu. Usadlosť Huacachina vyrástla na brehu malej lagúny v peruánskej púšti. Má 100 stálych obyvateľov, ale každý deň sem chodia desiatky turistov obdivovať krásu jazierka, alebo sa lyžovať na niekoľko sto metrov vysokých piesočných dunách. Oáza sa nachádza iba pár kilometrov od mesta Ica a denne tam chodia autobusy.

Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie