14.6.2012 10:00 | Technika

Vyrobte si, čo chcete: Budúcnosť je 3D tlačiareň

Hlavica: Podľa predlohy nanáša ABS hmotu. Tlačí viaceré farby.
Hlavica: Podľa predlohy nanáša ABS hmotu. Tlačí viaceré farby.
Zdroj: makerbot,com
Možno už čoskoro si veci nebudeme kupovať, ale vyrobíme si ich v domácej tlačiarni. Znie to síce ako sci-fi, ale zariadenia, kde vznikajú 3D produkty, už existujú.

Aby 3D tlačiareň mohla vec vyrobiť, je potrebný jej počítačový model. Ak sa vám ho nechce vytvárať, na internete sú databázy s tisíckami 3D nápadov (thingiverse.com), alebo si môžete urobiť 3D sken na mobile. Potom si vyberiete farbu a materiál a stlačíte ikonku „Print“. Ďalej sa už o všetko stará technika.

Tlačiareň má - podľa toho, čo sa v nej vyrába - nádržku na kovové alebo keramické prášky, plastové vlákna či tekutý polymér. Objekt sa formuje vstrekovaním lepidla alebo sa spečie laserovým či elektrónovým lúčom. Tak vrstvičku po vrstvičke vzniká objekt, ktorý je navlas podobný modelu v počítači.

Domáca 3D tlačiareň: Vyrába malé predmety. Na zväčšovaní sa pracuje.

3D tlačiarňami sa vyrábajú napr. titánové súčiastky do lietadiel. Priemyselné tlačiarne síce stoja státisíce eur, ale postupne sa objavujú aj cenovo prijateľné domáce verzie. Najjednoduchším modelom je skladačka RepRap (cca 500 €). Zatiaľ vyrába plastové objekty, no pracuje sa na verzii, ktorá by dokázala tlačiť veci aj z iných materiálov. MakerBot Replicator, ktorý prišiel na trh v januári 2012, je oproti profesionálnym 3D tlačiarňam relatívne lacný (cca 1 500 €). Ako základný materiál používa ABS (vyrába sa z neho LEGO) alebo PLA (kukuričný biomateriál). Replicator je dokonalejší ako RepRap a tlačí viacfarebné objekty vo veľkosti bochníka. Môžete si takto dokonca vytlačiť vlastnú stavebnicu LEGO, ktorej modely sú v internetových databázach. Rovnako sa tiež vyrábajú aj šperky, snoubordy, elektrické gitary, ale aj zubné implantáty. Spoločnosť LayerWise nedávno na 3D tlačiarni vytvorila implantát spodnej čeľuste, ktorý lekári úspešne voperovali 83-ročnej Holanďanke. Predpokladá sa, že v budúcnosti budú vedieť 3D tlačiarne vypestovať aj celé orgány či tkanivá.

VIDEO: Časozberné video výroby šachovej figúrky.


Kým sa domáce 3D tlačiarne rozšíria, záujemcovia si môžu dať vytlačiť svoje objekty v špecializovaných 3D firmách. Napríklad Shapeways každý mesiac pre svojich zákazníkov vyrobí viac ako 10 000 unikátnych výrobkov z kovu, plastu či zo skla. Podobne sú na tom Scuplpteo, iMaterialize či 3D ProParts. Zákazník si objekt navrhne alebo stiahne z databázy, odošle ho cez internet do tlačiarne a o pár dní mu ho kuriér prinesie. 

Zložité tvary: Zvládnu ich nielen priemyselné tlačiarne.

Čítajte ďalej
VIDEO