31.5.2012 17:30 | Technika

Prvé mesto Wikipédie: Turistika pomocou mobilu

Mesto Monmouth vo Walese sa pýši tisíckou QR kódov rozmiestnených na budovách.
Mesto Monmouth vo Walese sa pýši tisíckou QR kódov rozmiestnených na budovách.
Zdroj: acs
QR kódy sa vo viacerých častiach sveta stávajú čoraz populárnejšie. Jednoduchým oskenovaním znaku získate množstvo informácií.

Použitie takzvaných QR kódov je však ešte stále hudbou budúcnosti, hoci sa dnes už predsa vyskytujú v hojnom počte. V súčasnosti ich nájdete na oblečení, na internete a namierené majú napríklad i do technológie elektronickej platby faktúr. Najnovšie sa stali ozdobou waleského mesta.

Mesto Monmouth vo Walese sa pýši viac než tisíckou QR kódov rozmiestnených po celom historickom centre. Projekt si vyžiadal vyše šesť mesiacov práce, výroby tabuliek, stoviek nových článkov na Wikipédii v 25 rozličných jazykoch. Vďaka tejto snahe sa stal Monmouth „prvým mestom Wikipédie“ na svete.

Návštevníci mesta tak môžu nájsť kódy takmer všade, oskenovať si ich do mobilu a vďaka internetu tak okamžite získajú informácie o mieste, budove či osobe, ktorá v meste pôsobila. Podľa tvorcov ide o akýsi novodobý vek turizmu – interaktívne spoznávanie historických pamiatok.

Novinka si už našla svojich priaznivcov i odporcov. Niektorým sa nepáči, že by podobné tabuľky s QR kódmi mali zaplniť historické mestá ako Florencia či Barcelona, iným však umiestnenie tabuliek, ktoré absolútne nepoškodzujú konštrukciu a štruktúru budovy neprekáža. Na verejných miestach môžu mestá dokonca zriadiť dostupnú Wi-Fi sieť.

Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie